Evaporatif Soğutma Nedir?

Evaporatif Soğutma Nedir?

Evaporatif soğutma suyun buharlaşmasıyla havadan ısı alması prensibine dayanır. Su buharlaşırken havadan ısı çeker ve havanın soğumasına sebep olur.

Havuzdan veya duştan çıktığınızda çevrenizdeki esinti etkisiyle, suyun vücudunuzdan buharlaşmasıyla serinleme hissetmemiz, evaporatif soğutmaya basit bir örnektir.

Evaporatif, deniz meltemi gibi, doğal bir işlemden esinlenerek tasarlanmıştır. Denizden esen meltem rüzgârları taze ve serin hava taşırlar. Deniz meltemi tazedir, çünkü sıcak hava suyun yüzeyi boyunca rüzgâr ile taşınır, bu hava hareketi suyun bir kısmını buharlaştırır; ısıyı emer, temiz, serin ve sağlıklı bir hava kaynağı oluşmasını sağlar.

Evaporatif, çevreye zararlı olan gazları kullanmadan taze, doğal ve soğuk havanın sürekli olarak akışını sağlamaktadır.

Evaporatif soğutucu geleneksel soğutuculardan daha avantajlıdır.

Çünkü,

  • % 100 Taze, soğutulmuş ve filtrelenmiş havayı ortama vermektedir.
  • Duman, havada asılı kalan toz parçacıkları ve kokuları dışarıya atar.
  • Sıcaklık arttıkça soğutma verimi ve kapasitesi artar.
  • Düşük seviyede enerji tüketir, geleneksel sistemlere göre %90’a varan ölçüde ekonomiktir.
  • Daha düşük başlangıç ve devam eden maliyetler – satın almada % 50’ye kadar daha az ve bakım ve onarım maliyetlerini yarıdan fazla azaltabilir.
  • Kurulumu kolaydır ve en az seviyede bakım gerektirir.
  • Statik elektriği azaltır.
  • Kapı ve pencereler açıkken soğutma yapar.
  • Üflediği hava içerisindeki nem nedeniyle alerji ve astım hastaları için faydalıdır.

Doğal ve Çevreci Bir Çözümle Kaliteli Serinletme

Günümüzde maalesef iklim değişikliği hayatımızı birçok alanda olumsuz etkiliyor. Sıcak hava şartları çalışma ortamlarının kalitesini ve iş verimliliğini düşürüyor. Sağlıklı çalışma ortamları yaratmak için Evaporatif soğutma teknolojileri artık ideal iç mekân gereksinimi her yönden değiştirmeyi başarıyor. Geliştirmiş olduğu çevreci ve sürdürülebilir teknolojiler sayesinde geleneksel klimalara kıyasla daha az enerji ve su tüketerek düşük CO2 salınıma sebep olmakta. Geri dönüştürülebilir malzemeler kullanarak gelecek nesillere yaşanabilir ve temiz bir gelecek bırakma hedefindeyiz.

İşletmenizin karbon ayak izini küçültün.

Dünyada maalesef tehlikeli soğutma gazları içeren ve kapalı alanlarda kullanılmış havayı devir daim eden konvansiyonel iklimlendirme yöntemleri çok yaygın. Enerji sarfiyatı, dolaysıyla CO2 salınımı yüksek eski teknoloji cihazlar çevremiz için tehlike arz etmekte. Evaporatif soğutma yöntemi suyun buharlaşması ile oluşan doğal güç ilkesine dayanır. Tabiat Ana’yı kopyalamak elbette mantıklı ama bu prensibi büyük binalarda ve çok çeşitli iklim koşullarında kullanılabilir hale getirmek kolay değildir. Burada Evaporatif’in innovasyonları devreye girer.

Kaliteli iç hava

Coğrafyamızda yakın zamana kadar, geniş alanları ve ticari binaları konforlu bir şekilde soğutmanın ve havalandırmanın ekonomik bir yolu yoktu. Sıcak iklim şartları iş yerlerinde çalışma verimini olumsuz yönde etkilemekteydi ve çalışma yönetmeliklerine uymamaktaydı. İş yerlerinde çalışanlarına kaliteli hava ve iklim koşullarını sağlamak her işveren için etik ve yasal bir görevdir. Ancak yüksek maliyetler sebebiyle birçok iş yeri sağlıklı havalandırma ve iklimlendirme sağlayamamakta ve gereken şartları karşılayamamaktadır. Burada Evaporatif devreye girer çevreci ve ekonomik çözümler sunar.

Evaporatif iklimlendirme konsantrasyonu geliştirir

Scientific American tarafından bildirilen 2012 yılında ABD’li araştırmacılar Amar Cheena ve Vanessa M. Patrick, ısının karar verme üzerindeki etkisini incelediler ve insan vücudunun soğumak için fiziksel ve zihinsel enerjinin temel kaynağı olan daha fazla glikoz kullandığına karar verdiler. Sıcaklık koşullarında, bilişsel süreçler için kullanılabilecek glikoz miktarını tüketir. Başka bir deyişle, vücudunuz aşırı ısınmadan kaçınmak için çok çalışıyor ve hayati olmayan diğer görevlere konsantre olamıyor. Evaporatif klima kullanımda, zihin hayatta kalmak yerine görevlere odaklanabilmekte.

Virüs ve bakteri ile mücadelede etkin

Talep doğrultusunda iç mekan havası özel filtre sistemi sayesinde tehlikeli virüs ve bakterilerden arındırılabilir. Aynı şekilde dışarıdan gelebilecek toz ve bakterilerin iç mekanlara ulaşması engellenir.

Uygun ve kaliteli yatırım

Geleneksel iklimlendirme projelerine kıyasla Evaporatif markası inovatif ürünleriyle yüzde 80 daha düşük yatırım ve işletme maliyetle iş yerinize özel projeler tasarlar.